Górniku – ubezpiecz się

W Polsce nikt dobrze nie zarabia – no może poza prawnikami, lekarzami, księżmi i politykami. Ale to są dość specyficzne grupy społeczne, zresztą najbardziej znienawidzone przez społeczeństwo. Inne grupy pracowników niestety nie mogą być szczęśliwe z powodu płac. Nie pomagają nawet strajki, a obiecane 30 złotych podwyżki dla nauczycieli to kpina, policzek wymierzony przez polityków Platformy Obywatelskiej w policzek edukacji. Jedynie górnicy jak dotąd skutecznie walczą o swoje prawa. Eksport węgla jest wszak podstawa naszej gospodarki i każdy dzień zastoju w górnictwie wiąże się z ogromnymi stratami dla budżetu państwa. Kiedy więc górnicy wychodzą na ulicę i za pomocą strajków żądają podwyżek i innych dodatków socjalnych (w tym szybszych i wyższych emerytur), to rząd ugina się pod ich żądaniami. Nie jest to jednak uczciwe względem innych profesji. I nie zasłaniajmy się tutaj ciężka praca górników i niebezpiecznymi warunkami. Górnik głupi nie jest i decydując się na taki zawód, ma świadomość warunków pracy. To jego wolny wybór. A praca każda jest ciężka, nawet ta w szkole, związana z nauczaniem dzieci.

Każda praca na pewno wymaga poświecenie, są i takie zawody, który dodatkowo wymagają zdrowego podejścia. Mowa to przede wszystkim o zawodach, których wykonywanie wiąże się z ryzykiem utraty zdrowia i życia. Kiedy mamy na utrzymaniu rodzinę, to warto się ubezpieczyć na okazje ewentualnych wypadków. Stad też mowa o górnictwie, to w naszym kraju jest zawód bardzo niebezpieczny. Nie ukrywajmy – stan techniczny naszych kopalni pozostawia wiele do życzenia. Co chwilę słyszymy o wypadkach, w których giną ludzie, lub są ciężko ranni – niekiedy okaleczenie na całe życie. Dlatego tez w przypadku wykonywania takiej pracy nie można się nie ubezpieczyć. Jakie ubezpieczenia wybierać? Możliwości jest wiele, najlepiej jest się spotkać z agentem, który nam wszystko dokładnie wyłoży. Ubezpieczenia obejmują zarówno wypadki w kopalniach, jakie niosą ze sobą śmierć, jak i te, w wyniku których zostać można kaleką bądź mieć inny trwały uszczerbek na zdrowiu. Nie można pominąć tego zagadnienia, bo oczywiście nikomu nie życzymy takiego wypadku, ale jeśli się on już wydarzy, to nie możemy dopuścić, by nasza rodzina pozostała bez środków do życia.

Naturalnie ktoś może powiedzieć, iż są ubezpieczenia zakładowe. Te jednak nie są tak wysokie, jak by się chciało. Na pewno przy zarobkach w górnictwie warto pomyśleć u ubezpieczeniu indywidualnym – prywatnym, poza zakładem pracy. Miesięcznie płaci się kilkadziesiąt złotych, ale w przypadku ewentualnego wypadku dostaje się całkiem pokaźne sumy. Jaką firmę ubezpieczeniowa wybrać? Trudno dziś powiedzieć, na rynku ubezpieczycieli jest wielu. Oferty bardzo często się zmieniają i wybór odpowiedniej formy powinniśmy warunkować aktualnymi propozycjami. Przed podpisaniem umowy przeczytajmy jednak ją dokładnie, negocjujmy warunki, żeby w przyszłości nie wpaść w jeszcze większe tarapaty.

You may also like