Mądry Polak po szkodzie

W wielu krajach europejskich ubezpieczenie od różnych klęsk i niebezpieczeństw, jakie czyhają na nas każdego dnia, są normą. Jednak w naszym kraju nie są one odruchem bezwarunkowym. Nadal ubezpieczanie się jest rzadkością. Robią to jedynie ludzie świadomi zagrożeń, zazwyczaj dość bogaci. Niestety ludzie biedniejsi, mimo że wbrew pozorom mają więcej do stracenia, nie chcą się ubezpieczać. Powodów jest dużo. Ogólnie panuje opinia, że ubezpieczenia nie są potrzebne. Bez względu czy są to ubezpieczenia na życie, mieszkanie czy samochód. Jeśli nie są obowiązkowe po prostu nie chcemy ich płacić. Poza tym wiele osób uważa, że to strata pieniędzy i nie stać ich na kolejne miesięczne składki, które często są dość duże. Oczywiście w wypadku mieszkania ubezpieczenie jest uzależnione od jego wartości, w związku z tym jest to zasada proporcjonalności. Jednak mimo to ludzie nie chcą się ubezpieczać. Powinni to jednak robić zwłaszcza ludzie biedni, którzy nie mogą sobie pozwolić na straty. W razie jakiegoś uszkodzenia czy to mienia czy zdrowia nie będzie nas stać na zapłacenie wysokich kwot, jakie w takich przypadkach się pojawiają. Dlatego znacznie bardziej opłaca się płacić te składki miesięczne i potem mieć po prostu spokój. Niestety w naszym kraju nie stawia się na zapobieganie w jakiejkolwiek dziedzinie życia.

Gdy coś się stanie, wszyscy lamentują i okazują litość ludziom, których dotknęło nieszczęście. Oczywiście, gdyby ci ludzie pomyśleli o ubezpieczeniu, nie byłoby problemu, ponieważ nie zostaliby z niczym. Warto oczywiście wybrać takie ubezpieczenie, które będzie adekwatne do naszych potrzeb. Jeśli w naszym rejonie nie latają samoloty i nie występuje gradobicie, nie musimy się od tych klęsk ubezpieczać, gdyż wtedy jest to faktycznie strata pieniędzy. Jeśli jednak żyjemy na terenach zagrożonych powodzią czy suszą, koniecznie powinniśmy pomyśleć o jakimś ubezpieczeniu, ponieważ będzie to dla nas bardzo korzystne. Co roku słyszymy o wielu ludziach, którzy tracą cały swój dobytek, z powodu powodzi lub też swoje źródło utrzymania z powodu suszy. Ta ostatnia sprawa dotyczy oczywiście rolników, jeśli posiadamy ziemię uprawną należy koniecznie odpowiednio ja ubezpieczyć. Jest to niezwykle ważne, bo mając ubezpieczenie, wiemy, że nie zostajemy na lodzie. Zamiast potem narzekać na zły los, możemy spokojnie spać, bo wiemy, że nasza rodzina będzie miała co jeść, a przy następnych plonach być może będzie lepiej i wtedy się odkujemy.

Wiele osób nadal nie wierzy w ubezpieczenia. Niestety najczęściej ubezpieczamy się dopiero po wystąpieniu jakiegoś nieszczęścia. Nigdy jednak nie jest na to za późno. W życiu czeka nas wiele różnych przykrych niespodzianek, na które lepiej się przygotować. Mając ubezpieczenie możemy być spokojniejsi o naszą rodzinę, dlatego warto się nad nimi poważnie zastanowić. Mimo tak wielkiego szumu wokół sprawy ubezpieczeń, na pewno warto się nimi zainteresować. Oczywiście należy podejść do tego krytycznie, żeby znaleźć ubezpieczenie, które nam będzie najlepiej odpowiadało.

You may also like